Daire fiyatlarının karşılaştırılması: Çerkes vatanı, Ürdün, İsrail ve Türkiye

 


Çerkeslerin yaşadığı bazı ülkelerdeki ortalama daire metrekare fiyatlarını sunuyoruz. Bilgilerin bir kısmı çeşitli internet sitelerinde satışa sunulan evlere ilişkin yaptığımız hesaplamalara, bir kısmı da gayrimenkul üzerine çalışan resmi ve sivil toplum sitelerinden topladığımız hesaplamalara dayanmaktadır.

Ürdün
Ürdün'ün "Bayut" internet sitesinde satışa sunulan 100 konut üzerinden yaptığımız hesaplamaya göre Amman'da bir dairenin ortalama metrekare fiyatı 1089 dolar. Bu sitede satışa sunulan dairelerden birinin en düşük fiyatı metrekare başına 305 dolar. Satışa sunulan dairelerden birinin en yüksek fiyatı metrekare başına 1.500 dolar.

İsrail
Bu ülkede bilgiyi İsrail'in "Mako" internet sitesinde Ağustos 2023'te yayınlanan bir makaleden aldık. Bu sitenin raporuna göre İsrail'de bir dairenin bir metrekaresinin ortalama fiyatı 6097 dolar. Tel Aviv şehrinde bir dairenin metrekaresi ortalama fiyatı 15 bin dolar. Kudüs'te metrekaresi 8430 dolar.

Türkiye
Bu ülkede bu bilgiyi "Cumhuriyetçi gazetesi" internet sitesinden aldık. Bu sitenin Türkiye Merkez Bankası'nın raporuna dayanarak hazırladığı rapora göre Türkiye'de bir dairenin ortalama metrekare fiyatı 817 dolar. İstanbul'da bir dairenin metrekare fiyatı ortalama 1236 dolar. Bu rapor Ağustos 2023'teydi.

Çerkes vatanı
Burada bilgileri AdygEmlak web sitemizdeki güncel makalelerden aldık. Hesaplamaların çoğu Adıge Cumhuriyeti'nde yapıldı. Adıgey'deki ortalama fiyat, fiyatların Rusya Federasyonu'ndaki en yüksek fiyatlardan biri olduğu Soçi şehri hariç, Çerkes anavatanının her yerinde aşağı yukarı benzerdir.
Adigey Cumhuriyeti'nde bir dairenin metrekare ortalama fiyatı 990 dolardır. Başkent Maykop'ta bir dairenin metrekare fiyatı ortalama 1050 dolar.
Yorumlar